Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation)
Atlas Antibodies
- Catalog No.:
- ATL-HPA028885-25
- Shipping:
- Calculated at Checkout
$324.00
Gene Name: PHF5A
Alternative Gene Name: bK223H9.2, INI, MGC1346, Rds3, SAP14b, SF3b14b, SF3B7
Isotype: IgG
Interspecies mouse/rat: ENSMUSG00000061360: 100%, ENSRNOG00000024170: 100%
Entrez Gene ID: 84844
Uniprot ID: Q7RTV0
Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative.
Storage Temperature: Store at +4°C for short term storage. Long time storage is recommended at -20°C.
| Product Specifications | |
| Application | WB, ICC, IHC, ChIP-Exo-Seq |
| Reactivity | Human |
| Clonality | Polyclonal |
| Host | Rabbit |
| Immunogen | AKHHPDLIFCRKQAGVAIGRLCEKCDGKCVICDSYVRPCTLVRICDECNYGSYQGRCVICGGPGVSDAYYCKECTIQEKDRDGCPKIVNLGSSKTDLFYERK |
| Gene Sequence | AKHHPDLIFCRKQAGVAIGRLCEKCDGKCVICDSYVRPCTLVRICDECNYGSYQGRCVICGGPGVSDAYYCKECTIQEKDRDGCPKIVNLGSSKTDLFYERK |
| Gene ID - Mouse | ENSMUSG00000061360 |
| Gene ID - Rat | ENSRNOG00000024170 |
| Buffer | 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. |
| Documents & Links for Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) | |
| Datasheet | Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) at Atlas Antibodies |
| Documents & Links for Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) | |
| Datasheet | Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) |
| Citations for Anti PHF5A pAb (ATL-HPA028885 w/enhanced validation) – 2 Found |
| Schreiber, Claire A; Sakuma, Toshie; Izumiya, Yoshihiro; Holditch, Sara J; Hickey, Raymond D; Bressin, Robert K; Basu, Upamanyu; Koide, Kazunori; Asokan, Aravind; Ikeda, Yasuhiro. An siRNA Screen Identifies the U2 snRNP Spliceosome as a Host Restriction Factor for Recombinant Adeno-associated Viruses. Plos Pathogens. 2015;11(8):e1005082. PubMed |
| Chang, Yue; Zhao, Yulu; Wang, Liya; Wu, Meijuan; He, Chenglong; Huang, Mengxi; Lei, Zengjie; Yang, Jiahe; Han, Siqi; Wang, Bibo; Chen, Yanyan; Liu, Chao; Yu, Hongju; Xue, Lijun; Geng, Jian; Chen, Yanan; Dai, Tingting; Ren, Lili; Wang, Qian; Liu, Xiaobei; Chu, Xiaoyuan; Chen, Cheng. PHF5A promotes colorectal cancerprogression by alternative splicing of TEAD2. Molecular Therapy. Nucleic Acids. 2021;26( 34853721):1215-1227. PubMed |