Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735)
Atlas Antibodies
- Catalog No.:
- ATL-HPA030735-25
- Shipping:
- Calculated at Checkout
$324.00
Gene Name: STT3A
Alternative Gene Name: ITM1, MGC9042, STT3-A, TMC
Isotype: IgG
Interspecies mouse/rat: ENSMUSG00000032116: 96%, ENSRNOG00000031896: 96%
Entrez Gene ID: 3703
Uniprot ID: P46977
Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative.
Storage Temperature: Store at +4°C for short term storage. Long time storage is recommended at -20°C.
| Product Specifications | |
| Application | IHC |
| Reactivity | Human |
| Clonality | Polyclonal |
| Host | Rabbit |
| Immunogen | VRIGGSTDTGKHIKENDYYTPTGEFRVDREGSPVLLNCLMYKMCYYRFGQVYTEAKR |
| Gene Sequence | VRIGGSTDTGKHIKENDYYTPTGEFRVDREGSPVLLNCLMYKMCYYRFGQVYTEAKR |
| Gene ID - Mouse | ENSMUSG00000032116 |
| Gene ID - Rat | ENSRNOG00000031896 |
| Buffer | 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. |
| Documents & Links for Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) | |
| Datasheet | Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) at Atlas Antibodies |
| Documents & Links for Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) | |
| Datasheet | Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) |
| Citations for Anti STT3A pAb (ATL-HPA030735) – 2 Found |
| Casas-Sanchez, Aitor; Romero-Ramirez, Alessandra; Hargreaves, Eleanor; Ellis, Cameron C; Grajeda, Brian I; Estevao, Igor L; Patterson, Edward I; Hughes, Grant L; Almeida, Igor C; Zech, Tobias; Acosta-Serrano, Álvaro. Inhibition of Protein N-Glycosylation Blocks SARS-CoV-2 Infection. Mbio. 2021;13(1):e0371821. PubMed |
| Zhu, Shenglin; Wan, Weiwei; Zhang, Yanjun; Shang, Weijuan; Pan, Xiaoyan; Zhang, Lei-Ke; Xiao, Gengfu. Comprehensive Interactome Analysis Reveals that STT3B Is Required for N-Glycosylation of Lassa Virus Glycoprotein. Journal Of Virology. 2019;93(23) PubMed |