Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation)
Atlas Antibodies
- Catalog No.:
- ATL-HPA005466-25
- Shipping:
- Calculated at Checkout
$324.00
Gene Name: MYBBP1A
Alternative Gene Name: FLJ37886, P160, PAP2
Isotype: IgG
Interspecies mouse/rat: ENSMUSG00000040463: 70%, ENSRNOG00000015236: 69%
Entrez Gene ID: 10514
Uniprot ID: Q9BQG0
Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative.
Storage Temperature: Store at +4°C for short term storage. Long time storage is recommended at -20°C.
| Product Specifications | |
| Application | WB, ICC, IHC, ChIP-Exo-Seq |
| Reactivity | Human |
| Clonality | Polyclonal |
| Host | Rabbit |
| Immunogen | EDLPLCSILQQIQEKYDLHQVKKAMLRPALFANLFGVLALFQSGRLVKDQEALMKSVKLLQALAQYQNHLQEQPRKALVDILSEVSKATLQEILPEVLKADLNIILSSPEQLELFLLAQQKVPSKLKKLVG |
| Gene Sequence | EDLPLCSILQQIQEKYDLHQVKKAMLRPALFANLFGVLALFQSGRLVKDQEALMKSVKLLQALAQYQNHLQEQPRKALVDILSEVSKATLQEILPEVLKADLNIILSSPEQLELFLLAQQKVPSKLKKLVG |
| Gene ID - Mouse | ENSMUSG00000040463 |
| Gene ID - Rat | ENSRNOG00000015236 |
| Buffer | 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. |
| Documents & Links for Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) | |
| Datasheet | Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) at Atlas Antibodies |
| Documents & Links for Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) | |
| Datasheet | Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) |
| Citations for Anti MYBBP1A pAb (ATL-HPA005466 w/enhanced validation) – 2 Found |
| Hsieh, Antony; Pitarresi, Jason R; Lerner, Jonathan; Donahue, Greg; Hsiehchen, David; Rustgi, Anil K; Zaret, Kenneth. Growth of pancreatic cancers with hemizygous chromosomal 17p loss of MYBBP1A can be preferentially targeted by PARP inhibitors. Science Advances. 2020;6(49) PubMed |
| McCarthy, Ryan L; Kaeding, Kelsey E; Keller, Samuel H; Zhong, Yu; Xu, Liqin; Hsieh, Antony; Hou, Yong; Donahue, Greg; Becker, Justin S; Alberto, Oscar; Lim, Bomyi; Zaret, Kenneth S. Diverse heterochromatin-associated proteins repress distinct classes of genes and repetitive elements. Nature Cell Biology. 2021;23(8):905-914. PubMed |