Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610)
Atlas Antibodies
- Catalog No.:
- ATL-HPA007610-25
- Shipping:
- Calculated at Checkout
$423.00
Gene Name: KDM4A
Alternative Gene Name: JHDM3A, JMJD2, JMJD2A, KIAA0677, TDRD14A
Isotype: IgG
Interspecies mouse/rat: ENSMUSG00000033326: 84%, ENSRNOG00000019956: 88%
Entrez Gene ID: 9682
Uniprot ID: O75164
Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative.
Storage Temperature: Store at +4°C for short term storage. Long time storage is recommended at -20°C.
| Product Specifications | |
| Application | WB, ICC, IHC, ChIP-Exo-Seq |
| Reactivity | Human |
| Clonality | Polyclonal |
| Host | Rabbit |
| Immunogen | DVFVRKFQPERYKLWKAGKDNTVIDHTLPTPEAAEFLKESELPPRAGNEEECPEEDMEGVEDGEEGDLKTSLAKHRIGTKRHRVCLEIPQEVSQSELFPKEDLSSEQYEMTEC |
| Gene Sequence | DVFVRKFQPERYKLWKAGKDNTVIDHTLPTPEAAEFLKESELPPRAGNEEECPEEDMEGVEDGEEGDLKTSLAKHRIGTKRHRVCLEIPQEVSQSELFPKEDLSSEQYEMTEC |
| Gene ID - Mouse | ENSMUSG00000033326 |
| Gene ID - Rat | ENSRNOG00000019956 |
| Buffer | 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. |
| Documents & Links for Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) | |
| Datasheet | Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) at Atlas Antibodies |
| Documents & Links for Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) | |
| Datasheet | Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) Datasheet (External Link) |
| Vendor Page | Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) |
| Citations for Anti KDM4A pAb (ATL-HPA007610) – 2 Found |
| Verrier, Laure; Escaffit, Fabrice; Chailleux, Catherine; Trouche, Didier; Vandromme, Marie. A new isoform of the histone demethylase JMJD2A/KDM4A is required for skeletal muscle differentiation. Plos Genetics. 2011;7(6):e1001390. PubMed |
| Dikopoltsev, Elena; Foltyn, Veronika N; Zehl, Martin; Jensen, Ole N; Mori, Hisashi; Radzishevsky, Inna; Wolosker, Herman. FBXO22 protein is required for optimal synthesis of the N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptor coagonist D-serine. The Journal Of Biological Chemistry. 2014;289(49):33904-15. PubMed |